Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Neler Yaptık

         
   
         


İZCİLİKLE DOLU GEÇEN BİR YIL

Değerli İzci Liderleri,
Ağabey ve Ablalarımız,

Anadolu İzcilik Federasyonu olarak bundan tam bir yıl önce “Haydi bakalım!” demiş ve kollarımızı sıvamıştık. Zaman ne çabuk geçmiş. İzcilik için aralıksız, nefes bile almadan çalıştığımız için olmalı.

İzciler, arada bir dönüp geriye bakmayanların, hedeflerine zamanında ulaşamayacaklarını bilirler. Malumunuz “harita ile pusulanın yönüne konulması” da olmazsa olmazımızdır. İşte şimdi o an! durup, geriye bakma ve haritayı yeniden yönüne koyma vakti.

Bundan tam bir yıl önce yine böyle yapmış, haritayı ve pusulayı yönüne koymuştuk. Bu sayede “ağırlığın derneklerin inisiyatifinde olduğu” bir federasyona kavuştuk. Aradan bir yıl geçtikten sonra bugün aynı çalışmayı yine yapıyor, haritamızı ve pusulamızı, bir kez daha yönüne koyup, doğru yolda olup olmadığımızı kontrol ediyoruz.

İzcilikle ilgilenen herkesin bildiği gibi, İzcilik kendine özgü bir oyun! Başka hiçbir disiplinde olmayan kurallara sahip bu evrensel oyunu oynarken hem muhafaza etmeyi hem yenileşmeyi bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle geçtiğimiz yılı, yazılı olan ve olmayan eski kurallarımıza sahip çıkarak ve dünyanın kaydettiği yeni gelişmelerden gözümüzü ayırmadan değerlendirdik. Yazımızdaki sohbet havasını bozmamak için, sizlere bu yazının sonunda geçen yıl neler yaptığımızın bir listesini sunacağız.

Değerli İzci dostlarımız,

Geçen yıl maalesef dünyayı ve ülkemizi alabildiğine etkileyen bir pandemi süreciyle yüz yüze kaldık. Bu süreci ne yazık ki henüz atlatabilmiş değiliz, karanlık bulutlar henüz dağılmış değil. Bu korkutucu, üzücü, can sıkıcı günlerin mümkün olabilecek en kısa zamanda geride kalmasını umuyor ve diliyoruz. Ülkemizin kendine özgü siyasal, sosyal ve ekonomik sorunları pandemiyle birleşince işimiz daha da zor bir hal aldı. Birbirimize sarılmaktan ve daha iyisini nasıl becerebileceğimizi düşünmekten başka çaremiz yoktu.

Seçmemiz gereken iki yol vardı:

Bunlardan birincisi oturup her şeyin daha iyi olacağı ve bu sayede İzciliğin de daha iyiye gideceği günleri beklemekti.

İkincisi ise tahmin edebileceğiniz gibi imkânsızlıklara ve çaresizliklere rağmen İzcilik için kollarımızı sıvamak.

İzcilere yakışanı yaptık!
Kollarımızı sıvadık ve umutla, inançla elimizden gelenin en iyisini yapmak için ileriye atıldık. Fularımızı taktığımız gün ettiğimiz yemini asla unutmadığımız için, yolumuzu bulmakta çok zorlanmadık. İzciler bilir. Oymakbaşı aniden “Kim?” diye sorar. İzciler bunun için hep hazırlıklıdır ve “Ben!” diye cevap verirler. Bu cevap, görev almaya hazır olmak anlamına gelir. Üstelik daima!

Değerli İzci dostlarımız,

Anadolu İzcilik Federasyonu’nun liderleri, tüm İzcilik kamuoyunun da bildiği gibi "çünkü her şey onların gözlerinin önünde oldu" iğneyle kuyu kazar gibi çalıştılar. Tam burada bir söylenceden söz etmekte yarar görüyoruz: Hac’ca gitmeye çalışan topal karıncaya, burun kıvırarak “Ama yol çok uzak. Üstelik senin bacaklarından biri de topal” denir. Aslında söylenmeye çalışılan, topal karıncanın hedefine asla ulaşamayacağıdır. Topal karınca kendisini caydırmaya çalışanlara “Ama yolunda ölürüm ya” diye cevap verir.

Tabii ki ne biz AİF’li İzci liderleri topaldık ne de gidilecek yer Hac’dı. Öte yandan, yollar uzun, dikenli, taşlıydı, bastığımız yer üzüntülerle doluyordu, sel, çığ ve ateşle imtihan ediliyorduk ama yılmadık, gülerek yürüdük. Dediğimiz gibi geçen bir yıl içinde neler yaptığımızı sayfanın sonunda bulacaksınız. Ama, yaptıklarımızın ne tür bir düşüncenin ürünü olduğunu birkaç satırla da olsa söylememizde yarar var.

Öncelikle önümüze, hakikaten demokrasinin tam anlamıyla işleyeceği bir atmosfer oluşturmayı koyduk. Bir sivil toplum kuruluşu olarak, demokrasiyi iliklerinde, kemiklerinde hisseden bir kurum olmaya kararlıydık. Bundan asla taviz vermeyecektik. Tek tek bütün liderlerin yönetimde temsil edilmelerini sağlayacak, fikirlerini ifade edebilecekleri bir tüzük yazdık. Mutlaka kurumsallaşacaktık. Ünitelerden, derneklere ve federasyona kadar sistemimizi en baştan kurum kültürünü yaşatacak bir yapılanmaya ulaşmak üzere tasarladık. Ve tabii, bunu garantiye alacak, yüzlerce sayfadan oluşan bir müktesebat oluşturduk. Kurumlar ancak organlar vasıtasıyla ayakta durabilir. Tam bu nedenle, işlevsel organlara sahip bir mekanizma kurguladık.

Kurumsallaşma sürecimizi tamamlar tamamlamaz genişleme sürecimizi başlattık.

Kurucu derneklerimize yenilerini eklemek için çaba gösterdik. Kurs faaliyetlerimize hız verdik. Biliyoruz ki “Lider ve İzci” bir elmanın iki yarısıdır. Fiilen İzcilik yapılan bir organizasyona mensup olmayan yetişkinlere birçok şey denir ama lider denmez.
Öte yandan yine biliyoruz ki lider olmadan İzcilik yapılmaz. Bu nedenle lider yetiştirmeye ağırlık verdik. Şimdi bu çiçeği burnunda liderlerimiz, kendi ünitelerini kurmak ve başarıyla yönetmek için yetişmiş liderlere yardımcı oluyorlar.

Burada, başka neler yaptığımızı ve neden yaptığımızı uzun uzun anlatarak kıymetli zamanlarınızdan çalmak istemiyoruz. Ama bir faaliyetimiz var ki ondan bahsetmeden geçemeyeceğiz.
Anadolu İzcilik Federasyonu olarak, İzciliğe hangi kurumun çatısı altında olursa olsun emek vermiş değerli İzci liderlerimize “Uzun Hizmet Nişanlarını” vermeye karar verdik. Hepimiz biliriz, güzel bir atasözümüz vardır: “Marifet iltifata tabiidir.” Ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi ödüllendirme konusunda da kurak topraklar üzerinde bulunuyoruz. Hangi konuda olursa olsun, bir işin ucundan tutmuş, onu başarıya taşımak için çaba göstermiş, ter dökmüş, emek vermiş olanlarımızı, ödül vermek şöyle dursun dövmekten beter etmekte üzerimize yok! Bunu rahatlıkla söylüyoruz, çünkü geçen yirmi yıl içinde onlarca yıldır İzciliğe emek vermiş olanların bir tanesinin bile ödüllendirilmediğini görüyoruz, biliyoruz! AİF olarak, etrafımıza baktığımızda İzciliğe emek vermiş onlarca, yüzlerce eski liderimizin ihmal edilmiş, haksızlığa uğramış oldukları hissine kapılıyor bundan büyük üzüntü duyuyoruz. Biraz ilgilenenler bilir, dünyanın bütün ülkelerinde, İzcilik kuruluşları, on yıldan başlayarak elli, altmış yıl İzciliğe emek vermiş emektarlarına “Uzun Hizmet Nişanları” verir. AİF olarak bu haksızlığı gidermenin boynumuzun bir borcu olduğunu düşündük ve özenle hazırladığımız “Nişan ve Beratları” çok yakında, bir kereye mahsus olmak üzere ve beyan usulüne uygun olarak hak edenlerle buluşturacağız.

Değerli İzci dostlarımız,

Hatırlayacağınız gibi, AİF bir parçası olduğu İzcilik camiasına katılırken bir “deklarasyon” yayınladı. Web sitemizde bulabileceğiniz bu deklarasyonu burada tekrarlamayacağız ama şunu söylemeden geçemeyeceğiz:

İzciliğe gönül veren, geleneklerimizi umursayan, dünyanın kat ettiği gelişmeleri izleyen, içindeki iyi çocuğu yaşatmaya devam eden bütün İzci ve Liderlerle aynı yolda yürüdüğümüzü hissediyoruz, düşünüyoruz.

İzci olsun olmasın, İzciliğe faydası dokunacağını düşündüğümüz herkesi dostumuz, arkadaşımız bilmeye hazırız. Bu vesileyle hepinizin sol ellerinden sıkıyor, İzci selamı ile selamlıyoruz.

En iyi İzcilik dileklerimizle.
ANADOLU İZCİLİK FEDERASYONU