Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

WOIS 'e Kabul Edildik

         
   
         

AİF’LİYDİK, WOIS’Lİ DE OLDUK

Değerli Türkiye İzcileri, Birkaç hafta önce sizlerle AİF ’in (Anadolu İzcilik Federasyonu) kurulduğunu paylaşmıştık. Bu haberimizle ilgili geri dönüşlerinizin ne kadar hoşumuza gittiğini anlatamayız. Sevgiyle kucaklayan, içten yaklaşımlarınız için hepinize çok ama çok teşekkür ederiz.

Bireysel olarak hepimiz, yemin ettiğimiz gün itibarıyla İzci oluyor, bunu hayat boyu sürdürüyoruz. Öte yandan, aynı serüveni kurumsal olarak gerçekleştirmek, takdir edeceğiniz gibi hiç de kolay değil. Sivil toplum bilincinin yaygınlaşmasıyla birlikte, İzcilikle ilgili kuruluşları inşa etmenin kolaylaştığı bir gerçek. Buna karşılık, söz konusu kuruluşları ayakta tutmak, belirlenmiş olan hedeflere, adı konulmuş ilkeleri muhafaza ederek yürümek hâlâ çok zor. (Neden böyle olduğu üzerine uzun boylu konuşmak gerekiyorsa da yeri bu yazı değil.) AİF, gördüğü lüzum üzerine, hepimizin bildiği, sevdalısı olduğu İzciliği, aslına sadık kalarak ve doyasıya yaşamak/yaşatmak için kolları sıvadı.

Biliyoruz, yollar uzun, dikenli ve taşlı…

Kuşkusuz İzcilik ulusal ölçekte kalınarak da gerçekleşebilecek bir gençlik hareketi. Öte yandan, hepimizin bildiği gibi İzcilik çocuk ve gençler için evrensel boyutta oynanan bir “oyun”. Liderler için de her gün yenilenen, gelişen, dinamik bir “eğitim metodu”. Gezegenimizin her yerinde bulunan çocuk ve gençleri, din, dil, ırk, cinsiyet gibi ayrımlara bakmaksızın bir araya getirmeye çalışan İzciliğe, kurulduğu günden bu yana olduğu gibi, “Kardeşlik” perspektifinden bakarak yaklaşmamızda sınırsız yararlar olduğunu düşünüyoruz. Bu yolla yaratılacak sinerjinin, dünya barışını hâkim kılma yolunda önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.

Bu nedenle, AİF’i kurmaya karar verdiğimiz günden itibaren, kendimize uluslararası bir çıpa bulmamız gerektiğini düşündük. En yakınımızda WOIS vardı. Gelenek ve göreneklerini bildiğimiz, kullandığı sistemden, yönetmeliklerinden haberdar olduğumuz, dünya İzciliğinde rüştünü ispatlamış kuruluşlardan WOIS’le birlikte yürüyebilirdik. Öyle de oldu. Bugün posta kutumuzda bizi heyecanlandıran, sevindiren bir mektup bulduk. WOIS’in Genel Başkanı İzci Agustin Soto ve Genel Sekreteri İzci Gonzalo Fernandez’in imzaladığı mektupta, AİF’in WOIS’le birlikte yürüyebileceği yazıyordu. Soto ve Fernandez bizlere şöyle sesleniyorlardı:

“Kuşkusuz AİF’le birlikte WOIS’in safları daha da genişleyecek, AIF de WOIS’in tecrübesiyle beslenecek…” Mektubun son cümlesi ise şöyleydi: “AİF’i tam olarak destekleyeceğiz…”

Değerli Türkiye İzcileri, sizlere kuruluş deklarasyonumuzda da söz verdiğimiz gibi, AİF kollarını Türkiye İzciliği’ne hizmet etmek üzere sıvamış vaziyette. Bizden iyi haberler almaya devam edeceksiniz. Bu arada, her türlü çabamızda sizi yanımızda görmekten büyük mutluluk ve gurur duyacağımızı da bilmenizi istiyoruz. Ülkemiz çocuk ve gençlerini hür maviliklere, birlikte daha kolay taşıyacağımıza yürekten inanıyoruz.

Hepinizi AİF’li ve WOIS’li İzciler olarak en iyi İzcilik dileklerimizle selamlıyoruz.

ANADOLU İZCİLİK FEDERASYONU