Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

23 Nisan'a Hazırız

         
   
         

Türkiye’nin pek çok ilinden, ilçesinden İzcilerin katılımıyla “100. YIL GURURU” etkinlikleri başladı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Nisan’da telgrafla yaptığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılacağına dair çağrıya, 100 yıl sonra, Türkiye İzcileri’nden yeniden ve gür bir cevap geldi: “ATAM İZİNDEYİZ!”
Covid 19 koşullarına rağmen, muhtelif internet iletişim araçları kullanılarak hazırlıkları tamamlanan Türkiye’nin -belki de dünyanın- ilk “EVDE İZCİ KAMPI”nın ateşi, bugün saat 16.00 itibarıyla yakıldı.
3 ülke, 11 il, 17 ilçeden, 15 İzcilik Derneği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren, 17 İzci Ünitesi’nin, 90 Lideri ve 750 İzcisi, bugün, çalışmalarını toplu olarak İstiklal Marşı’nı okuyarak başlattı.
Türkiye İzcileri’nin önderlik ettiği çalışmaya Kıbrıs ve İngiltere gibi ülkelerde yaşayan Türk İzcileri de katılıyor.
Liderlerin günlerce süren program çalışması, geçtiğimiz saatlerde tamamlandı. 
İzciler birbirlerini Zoom, Skype gibi görsel platformlar, Discord gibi telsiz iletişim araçları kullanarak görmeye ve ortak programı uygulamaya başladılar.
Etkinliklerde, daha çok “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının anlam ve önemini” anlaşılması sağlanmaya çalışılıyor.
Mustafa Kemal imzasıyla, 21 Nisan’da çekilen ilk telgrafın ardından, Ulu Önder, 22 Nisan’da “Dakika geciktirilmeyecektir!” uyarısıyla, ilgili makamlara şu ikinci telgrafı göndermişti:
“Tanrının lütfuyla Nisan’ın 23. Cuma günü Büyük Millet meclisi açılarak çalışmaya başlayacağından, o günden itibaren askerî ve sivil bütün makamların bütün milletin tek merciinin Büyük Millet Meclisi olacağı bilginize sunulur.” 
Telgraf metninden de anlaşılacağı gibi, üzerinde yaşadığımız topraklar ilk kez 23 Nisan 1920’den itibaren “halkın kendi kendini yönettiği” rejim olan demokrasiye adım attı. 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tarihi dönüm noktasını Türk çocuklarına, gençlerine emanet etmesi, 23 Nisan’ı Çocuk Bayramı olarak ilan etmesi kuşkusuz bir tesadüf değildi. Türkiye İzcileri O’nun bu yüksek öngörüsünün ışığını, yüz yıl sonra, bugün de derinden hissediyor, O’na olan bağlılığının bir işareti olmak üzere “100. YIL GURURU” adını verdikleri “EVDE İZCİ KAMPI” etkinliği gerçekleştiriyorlar.
Bu vesileyle, Ulu Önderimizin yaşıyor olmasına katkıda bulunan herkesin 23 Nisan’ını kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, 100. Yılında da hepimize kutlu olsun.