Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

İzci Liderliği

     

AİF içinde Lider adayları ve izci liderliği için düzenlenen eğitimlerdir.

     

ANA EĞİTİMLER

     

İZCİ GÖNÜLLÜSÜ

18 yaşın üzerinde iseniz izcilik faaliyetlerine katılmak için bulunduğunuz bölgedeki “AİF Federasyonu üyesi derneğe” müracaat edebilir ve sonrasında gerekli eğitimleri tamamlayarak izci lideri olabilir veya izcilik gönüllüsü olabilirsiniz. En az 4 saattir. Dernek açabilir. Fular Rengi yarısı Kırmızı yarısı Beyazdır.
     

LİDERLİK TEMEL EĞİTİMİ

İzcilik faaliyetlerinin gerektirdiği temel bilgi ve becerileri kazandırmak için verilen Eğitimdir. Derneğin Talebi üzerine AİF Eğitimci atar. En az 30 saattir. Fular Rengi Tek renk Kahverengidir.
     
Şartları İzci Gönüllüsü olmak.  
18 yaşını doldurmuş olmak.  
En az lise mezunu olmak.  
AİF’ye bağlı bir derneğe üye olmak. Üye bir Dernek Önderliği tarafından önerilmiş olmak.  
     

OYMAKBAŞI EĞİTİMİ

10-14 yaş arasındaki izcilere, bu basamağın gerektirdiği bilgi ve beceriyi kazandırabilecek nitelikte lider yetiştirmek için açılan Eğitimdir. Ana Eğitimdir. Eğitim bitiren lider Ocakbaşı ve Kümebaşı eğitimlerini alırlar. En az 5 gündür. AİF açar. Fular Rengi Tek renk Yeşildir.
     
Şartları Liderlik Temel Eğitimi belgesine sahip olmak.  
20 yaşını doldurmuş olmak Oymakbaşı belgesi alınmış olsa da lider 22 yaşını dolduruncaya kadar sadece Oymakbaşı yardımcılığı yapar.  
Tescilli bir ünitede en az bir yıldır oymakbaşı yardımcılığı yapıyor olmak.  
     

BRANŞ EĞİTİMLERİ

     
AİF açar, Oymakbaşı Eğitimini tamamlamış lider olmuş kişilere, izcilik faaliyetlerinin gerektirdiği teorik ve pratik bilgi, becerileri kazandırmayı ve onları çalıştıracağı basamağın gerektirdiği her türlü bilgiyle donatmayı amaçlayan eğitim programıdır. Her lider, sadece görmüş olduğu Eğitimlerin branşındaki izci ünitesini çalıştırabilir. Aşağıdaki Eğitimler bu kapsamdadır:
     
     

OCAKBAŞI BRANŞ EĞİTİMİ

14-18 yaş arasındaki Ergin izcilere, bu basamağın gerektirdiği bilgi ve beceriyi kazandırabilecek nitelikte lider yetiştirmek için açılan Eğitimdir. Fular Rengi Tek renk Bordodur.
     
Şartları Oymakbaşı Eğitimi belgesine sahip olmak.  
22 yaşını doldurmuş olmak.  
Tescilli bir ünitede en az bir yıldır oymakbaşılık ya da oymakbaşı yardımcılığı, ocakbaşılık veya ocakbaşı yardımcılığı, kümebaşılık veya kümebaşı yardımcılığı yapıyor olmak.  
İlkyardım, Kış veya Yaz kampçılığı eğitimlerini almış olmak.  
     

KÜMEBAŞI BRANŞ EĞİTİMİ

6–10 yaş arasındaki yavrukurtlara, bu basamağın gerektirdiği bilgi ve beceriyi kazandırabilecek nitelikte lider yetiştirmek için açılan Eğitimlerdir. Fular Rengi tek renk Sarıdır.
     
Şartları Oymakbaşı Eğitimi belgesine sahip olmak.  
22 yaşını doldurmuş olmak.  
Tescilli bir ünitede en az bir yıldır oymakbaşılık ya da oymakbaşı yardımcılığı, ocakbaşılık veya ocakbaşı yardımcılığı, kümebaşılık veya kümebaşı yardımcılığı yapıyor olmak.  
İlkyardım, Kış veya Yaz kampçılığı eğitimlerini almış olmak.  
     

DENİZ - HAVA OCAKBAŞI EĞİTİMİ

Deniz veya hava ocakbaşılarına hava ve deniz izciliği konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazandırabilmek için açılan Eğitimdir. 2 yıl bu mesleki eğitimi olanlar eğitimi almış sayılır. Fular Rengi Denizcilerde 3 şeritli iki renk Lacivert beyaz. Havacılarda iki şerit mavi Lacivertdir.
     
Şartları Ocakbaşı Eğitimi belgesine sahip olmak.  
25 yaşını doldurmuş olmak.  
Tescilli bir ocakta, ocakbaşı branş Eğitimi sertifikasını aldıktan sonra, ocakbaşılık ya da ocakbaşı yardımcılığı yapıyor olmak,  
İlkyardım, Kış veya Yaz kampçılığı eğitimlerini almış olmak.  
     

LİDER GELİŞİMİ EĞİTİMLERİ

     
- 1 - İzcilik, bir açık hava faaliyetidir. Lider gelişim Eğitimleri de, izci liderlerinin özellikle açık hava eğitimi için düzenlenir.
     
- 2 - Bir izci liderinin, çalıştırdığı izcileri açık havaya çıkarabilmesi için gerekli olan eğitimlerdir.
     
- 3 - Mevzuat ve strateji eğitimleri verilir.
     
- 4 - Liderlik gelişimlerine katkı sağlar.
     
- 5 - Her lider, izcilerini yalnızca görmüş olduğu Eğitimin yetkisi dâhilindeki faaliyetlere götürebilir.
     
- 6 - Ancak ve yalnızca bu Eğitimlerde sertifika almış liderlerin de içinde yer alması hâlinde, izciler bu faaliyetlere götürülebilir.